Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Digitální rádio za hrst rýže plus poštovné

4. 11. 2019 13:08:41
Nejlevnější přijímač pro digitální DAB+ rádio s konektorem pro externí anténu. Nejen pro lovce signálů, ale i pro takové to běžné domácí poslouchání.

USB zařízení RTL2832U, pomocí kterého lze na počítači provozovat SDR (softwarově definované rádio), se vyrábí v různých provedeních, s různými tunery a různými typy anténních konektorů, měly by fungovat všechny. Zvolil jsem verzi s tunerem R820T s frekvenčním rozsahem asi 24 až 1766 MHz a anténním konektorem IEC (to je ten, který se používá u televizoru). Jeden kus stál asi 8 australských dolarů, dva kusy v jedné zásilce včetně poštovného z Malajsie a poplatku platební společnosti stály celkem 267 Kč (leden 2019). Placeno předem, kartou po internetu, zásilka dorazila za necelý měsíc.

SDR příjem digitálního DAB i analogového VKV FM provozuji v Linux Lubuntu 18.04 (64-bit), ale má fungovat i ve Windows, což bude asi obvyklejší způsob. DAB jsem se jednou pokusil zprovoznit i ve Windows, napoprvé se nepovedlo a dál jsem to už nezkoumal. Pokud nechcete do počítače instalovat Linux, chcete na disku počítače dál ponechat Windows, lze vytvořit bootovací USB flash disk s distribucí Linux Ubuntu (verzi 64-bit) a provozovat příjem DAB v live distribuci Linuxu.

Zprovoznění DAB v Linux Ubuntu 18.04 (64-bit): instalujete balíček rtl-sdr. Nainstaluje se automaticky navíc ještě balíček librtlsdr. Lze i v live distribuci, v tom případě se změny ukládají pouze do operační paměti, nikoliv na disk. Potom si stáhnete soubor Qt_DAB-x86_64.AppImage (https://github.com/JvanKatwijk/qt-dab/releases). Soubor je k dispozici pouze pro 64-bitovou verzi operačního systému. Uložený soubor si označíte jako spustitelný (pokud nešel hned spustit). Pak už jen spustíte. Díky AppImage nemusíte řešit ovladače, kromě balíčku rtl-sdr se nemusí nic dalšího instalovat, vše je vyřešeno tímto spustitelným souborem. Tím máte zprovozněn příjem digitálního rozhlasu DAB. Kdyby vám náhodou nefungovala nová verze Qt-DAB, měla by fungovat starší verze 2.7.1. Zkoušel jsem na dvou počítačích, na jednom mi nová verze nefungovala.

Autor programu Qt-DAB uvádí širší spektrum zařízení, se kterými příjem DAB funguje: SDRplay (RSP I, RSP II), Airspy, Airspy mini, SDR DAB sticks (RTL2838U a podobné) a HACKRF One. V případě RTL2832U mám v programu Qt-DAB jako Input Device nastaveno dabstick. Starší verze Qt-DAB ve slideshow nezobrazuje jpg soubory, zobrazuje pouze png. Řešení: V (skrytém) souboru qt-dab.ini stačí přidat text saveSlides=1 , potom se obrázky automaticky ukládají do /tmp/qt-pictures/ , jsou tam potom vidět všechny. (https://github.com/JvanKatwijk/qt-dab) Qt-DAB verze 2.7.4 už v Linuxu (Lubuntu 18.04) umí ve slideshow zobrazovat i jpg soubory.

Aby fungoval příjem SDR (např. analogový VKV FM rozhlas) v programu gqrx, v souboru /etc/modprobe.d/blacklist.conf jsem musel přidat řádek s textem: blacklist dvb_usb_rtl28xxu (možná vám to bude fungovat i bez editování blacklistu). V tom případě pak nelze USB tuner použít pro příjem DVB-T, které stejně brzy skončí, od listopadu 2019 se začne vypínat. Změna v blacklistu se projeví až po restartu, takže lze použít pouze na nainstalovaném Linuxu, ne v live distribuci spuštěné z USB flash disku. V programu gqrx můžete poslouchat další věci, např. amatérské rádio na VKV nebo letecký provoz. Program gqrx v Ubuntu 18.04 získáte nainstalováním balíčku gqrx-sdr. Aby bylo SDR funkční, v programu gqrx jsem musel jako zařízení (Device) zvolit RTL2838. Gqrx se v grafickém menu Lubuntu trošku nelogicky objevil pod položkou "Internet", čekal bych ho pod "Zvuk a video".

K instalování balíčků obvykle potřebujete připojení k internetu. Balíčky potřebné k instalaci programů se v Ubuntu ukládají do složky /var/cache/apt/archives/. Odtud si soubory můžete zkopírovat a uložit si je někam bokem, třeba na druhý USB flash disk. Můžete potom na notebooku instalovat balíčky i bez připojení k internetu, třeba někde v terénu. Po nastartování live distribuce Ubuntu vložíte jako admin (abyste měli právo zápisu) soubory rtl-sdr a librtlsdr do /var/cache/apt/archives/. Potom instalujete balíčky běžným způsobem. Kromě bootovacího USB flash disku s Linuxem pro příjem digitálního rádia DAB pak stačí mít například na druhém USB flash disku soubory rtl-sdr a librtlsdr, které mají pár kilobajtů a pak už jenom soubor Qt-DAB, který je v řádu desítek MB. Nebo můžete mít jediný USB flash disk rozdělený na dva oddíly, na jednom mít boot systém a na druhém data. Je ještě další možnost, jak provozovat příjem DAB v Linuxu a přitom si ponechat Windows v počítači: nainstalovat nikoliv pouze live verzi, ale plnohodnotný systém Linux na externí USB disk a bootovat z externího USB disku. Nikoliv USB flash disk, ale klasický externí USB disk. Pozor při instalaci systému na externí USB disk, ať si nesmáznete disk v počítači, musíte velmi pečlivě sledovat, co děláte. Při této možnosti máte na externím pevném USB disku plnohodnotný systém, který funguje stejně, jako by byl nainstalovaný na pevném disku v počítači, všechny změny se ukládají a zachovají se i po restartu. Je potřeba mít v BIOSu nastavenou bootovací sekvenci, aby USB byl před pevným diskem.

Jako anténu zatím používám vertikální dipól pro DAB (III. pásmo VKV, 174-240 MHz). Nejslabší procesor, na kterém jsem SDR úspěšně zkoušel, byl přes deset let starý Intel Core2 Duo T5800. Příjem SDR DAB i VKV FM se neseká a procesor má rezervu ve výkonu, když ho při příjmu SDR nezatížíte nějakou další náročnou činností. Přiložený snímek z obrazovky, na kterém je vidět zátěž procesoru (asi 30 %), je právě z tohoto slabšího počítače. Můžete pro představu o potřebném výkonu v nějakém benchmarku porovnat s vaším procesorem. Zařízení RTL2832U nelze použít pro příjem DVB-T2 – nebo mi to aspoň není známo.

Autor: Jindřich Pilc | pondělí 4.11.2019 13:08 | karma článku: 12.72 | přečteno: 1175x

Další články blogera

Jindřich Pilc

Televizní a rozhlasový socialismus neustále bobtná

Český rozhlas bobtná stejně jako Česká televize, digitální multiplex už je mu malý. To je šílené, jak státní televize a státní rozhlas bobtnají.

1.1.2020 v 18:46 | Karma článku: 34.97 | Přečteno: 1686 | Diskuse

Jindřich Pilc

Digitální diktování

„Chybí plán povinného vypínání analogového (VKV FM) rozhlasu. Analogové vysílání je energeticky neefektivní a místo jednoho analogového kanálu lze vysílat několik digitálních.“

12.11.2019 v 12:25 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jindřich Pilc

Další dotační průšvih a jedeme dál!

ČTK: „NKÚ: Z podpory pro malé podniky čerpaly nadnárodní korporace“ – Pořád ještě tento socialistický režim podporujete?

21.10.2019 v 12:43 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 500 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Valijah Rashidová

Co je to tapioka a proč dát této prastaré surovině šanci?

Možná jste už v nějaké alternativní kavárně nebo zdravé výživě zahlédli kelímky s neobvykle vyhlížejícím perličkovým dezertem. Co se skrývá pod názvem "tapiokový pudink" a proč byste ho měli vyzkoušet?

9.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 310 | Diskuse

Valijah Rashidová

Vánoční stromeček z listového těsta

Jednoduchý, rychlý a přesto fantastický koláč ve tvaru vánočního stromu bude ozdobou každé sváteční tabule. Připravíte ho jen ze tří ingrediencí a hotový je během chvilky (bohužel stejnou rychlostí také zmizí ze stolu...)

17.12.2019 v 10:08 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 626 | Diskuse

Ludek Bouska

Rád si hraju! A tak jsem si vymyslel novou hru :)

Rád si hraji a tvořím nové hry. Ty si pak hrajeme doma. Dříve s našima klukama, ale když už "vylítli", tak s kamarády. Anebo i klukama a jejich partnerkama. To je paráda. Udělal jsem novou hru TRIETO a ta lidi zaujala nejvíc.

9.12.2019 v 22:48 | Karma článku: 6.58 | Přečteno: 267 | Diskuse

Valijah Rashidová

Nejlepší zimní drinky, které stojí za to vyzkoušet

Kořeněný jablečný cider, máslový rum nebo horká čokoláda? Není lepší způsob jak si zpříjemnit zimní večery než hrnek hřejivého nápoje. Ingredience máte doma a hotové jsou za pár minut!

9.12.2019 v 10:59 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 3338 | Diskuse

Petr Agulár

Zcela apolitická vzpomínka na listopad '89

Moje děti začaly v poslední době projevovat zájem o historii, o které se dnes moc nemluví a člověk na ni narazí jen v zastrčených koutech webu a občas při nějaké tematické výstavě. Rozhodl jsem se jim udělat radost.

17.11.2019 v 17:36 | Karma článku: 15.51 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 167 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1199

člen Svobodných, strany svobodných občanů

Najdete na iDNES.cz