Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Digitální rádio za hrst rýže plus poštovné

4. 11. 2019 13:08:41
Nejlevnější přijímač pro digitální DAB+ rádio s konektorem pro externí anténu. Nejen pro lovce signálů, ale i pro takové to běžné domácí poslouchání.

USB zařízení RTL2832U, pomocí kterého lze na počítači provozovat SDR (softwarově definované rádio), se vyrábí v různých provedeních, s různými tunery a různými typy anténních konektorů, měly by fungovat všechny. Zvolil jsem verzi s tunerem R820T s frekvenčním rozsahem asi 24 až 1766 MHz a anténním konektorem IEC (to je ten, který se používá u televizoru). Jeden kus stál asi 8 australských dolarů, dva kusy v jedné zásilce včetně poštovného z Malajsie a poplatku platební společnosti stály celkem 267 Kč (leden 2019). Placeno předem, kartou po internetu, zásilka dorazila za necelý měsíc.

SDR příjem digitálního DAB i analogového VKV FM provozuji v Linux Lubuntu 18.04 (64-bit), ale má fungovat i ve Windows, což bude asi obvyklejší způsob. DAB jsem se jednou pokusil zprovoznit i ve Windows, napoprvé se nepovedlo a dál jsem to už nezkoumal. Pokud nechcete do počítače instalovat Linux, chcete na disku počítače dál ponechat Windows, lze vytvořit bootovací USB flash disk s distribucí Linux Ubuntu (verzi 64-bit) a provozovat příjem DAB v live distribuci Linuxu.

Zprovoznění DAB v Linux Ubuntu 18.04 (64-bit): instalujete balíček rtl-sdr. Nainstaluje se automaticky navíc ještě balíček librtlsdr. Lze i v live distribuci, v tom případě se změny ukládají pouze do operační paměti, nikoliv na disk. Potom si stáhnete soubor Qt_DAB-x86_64.AppImage (https://github.com/JvanKatwijk/qt-dab/releases). Soubor je k dispozici pouze pro 64-bitovou verzi operačního systému. Uložený soubor si označíte jako spustitelný (pokud nešel hned spustit). Pak už jen spustíte. Díky AppImage nemusíte řešit ovladače, kromě balíčku rtl-sdr se nemusí nic dalšího instalovat, vše je vyřešeno tímto spustitelným souborem. Tím máte zprovozněn příjem digitálního rozhlasu DAB. Kdyby vám náhodou nefungovala nová verze Qt-DAB, měla by fungovat starší verze 2.7.1. Zkoušel jsem na dvou počítačích, na jednom mi nová verze nefungovala.

Autor programu Qt-DAB uvádí širší spektrum zařízení, se kterými příjem DAB funguje: SDRplay (RSP I, RSP II), Airspy, Airspy mini, SDR DAB sticks (RTL2838U a podobné) a HACKRF One. V případě RTL2832U mám v programu Qt-DAB jako Input Device nastaveno dabstick. Starší verze Qt-DAB ve slideshow nezobrazuje jpg soubory, zobrazuje pouze png. Řešení: V (skrytém) souboru qt-dab.ini stačí přidat text saveSlides=1 , potom se obrázky automaticky ukládají do /tmp/qt-pictures/ , jsou tam potom vidět všechny. (https://github.com/JvanKatwijk/qt-dab) Qt-DAB verze 2.7.4 už v Linuxu (Lubuntu 18.04) umí ve slideshow zobrazovat i jpg soubory.

Aby fungoval příjem SDR (např. analogový VKV FM rozhlas) v programu gqrx, v souboru /etc/modprobe.d/blacklist.conf jsem musel přidat řádek s textem: blacklist dvb_usb_rtl28xxu (možná vám to bude fungovat i bez editování blacklistu). V tom případě pak nelze USB tuner použít pro příjem DVB-T, které stejně brzy skončí, od listopadu 2019 se začne vypínat. Změna v blacklistu se projeví až po restartu, takže lze použít pouze na nainstalovaném Linuxu, ne v live distribuci spuštěné z USB flash disku. V programu gqrx můžete poslouchat další věci, např. amatérské rádio na VKV nebo letecký provoz. Program gqrx v Ubuntu 18.04 získáte nainstalováním balíčku gqrx-sdr. Aby bylo SDR funkční, v programu gqrx jsem musel jako zařízení (Device) zvolit RTL2838. Gqrx se v grafickém menu Lubuntu trošku nelogicky objevil pod položkou "Internet", čekal bych ho pod "Zvuk a video".

K instalování balíčků obvykle potřebujete připojení k internetu. Balíčky potřebné k instalaci programů se v Ubuntu ukládají do složky /var/cache/apt/archives/. Odtud si soubory můžete zkopírovat a uložit si je někam bokem, třeba na druhý USB flash disk. Můžete potom na notebooku instalovat balíčky i bez připojení k internetu, třeba někde v terénu. Po nastartování live distribuce Ubuntu vložíte jako admin (abyste měli právo zápisu) soubory rtl-sdr a librtlsdr do /var/cache/apt/archives/. Potom instalujete balíčky běžným způsobem. Kromě bootovacího USB flash disku s Linuxem pro příjem digitálního rádia DAB pak stačí mít například na druhém USB flash disku soubory rtl-sdr a librtlsdr, které mají pár kilobajtů a pak už jenom soubor Qt-DAB, který je v řádu desítek MB. Nebo můžete mít jediný USB flash disk rozdělený na dva oddíly, na jednom mít boot systém a na druhém data. Je ještě další možnost, jak provozovat příjem DAB v Linuxu a přitom si ponechat Windows v počítači: nainstalovat nikoliv pouze live verzi, ale plnohodnotný systém Linux na externí USB disk a bootovat z externího USB disku. Nikoliv USB flash disk, ale klasický externí USB disk. Pozor při instalaci systému na externí USB disk, ať si nesmáznete disk v počítači, musíte velmi pečlivě sledovat, co děláte. Při této možnosti máte na externím pevném USB disku plnohodnotný systém, který funguje stejně, jako by byl nainstalovaný na pevném disku v počítači, všechny změny se ukládají a zachovají se i po restartu. Je potřeba mít v BIOSu nastavenou bootovací sekvenci, aby USB byl před pevným diskem.

Jako anténu zatím používám vertikální dipól pro DAB (III. pásmo VKV, 174-240 MHz). Nejslabší procesor, na kterém jsem SDR úspěšně zkoušel, byl přes deset let starý Intel Core2 Duo T5800. Příjem SDR DAB i VKV FM se neseká a procesor má rezervu ve výkonu, když ho při příjmu SDR nezatížíte nějakou další náročnou činností. Přiložený snímek z obrazovky, na kterém je vidět zátěž procesoru (asi 30 %), je právě z tohoto slabšího počítače. Můžete pro představu o potřebném výkonu v nějakém benchmarku porovnat s vaším procesorem. Zařízení RTL2832U nelze použít pro příjem DVB-T2 – nebo mi to aspoň není známo.

Autor: Jindřich Pilc | pondělí 4.11.2019 13:08 | karma článku: 13.42 | přečteno: 1749x

Další články blogera

Jindřich Pilc

Zdražování má politické příčiny

Politické intervence do trhu vždy znamenají zhoršení podmínek spotřebitelů. My Svobodní jsme vás včas varovali.

8.10.2021 v 11:35 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 464 | Diskuse

Jindřich Pilc

Nenechte se strašit propadlým hlasem

Myslet si, že otázka překonání 5 % znamená rozhodnutí o tom, jestli hlas propadne či nepropadne, je obrovský omyl.

5.10.2021 v 11:50 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 690 | Diskuse

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

Jde o centrální řízení společnosti a ekonomiky. O to jde. Jde o to zcela zničit kapitalismus, nahradit ho socialismem.

30.7.2021 v 10:56 | Karma článku: 25.89 | Přečteno: 737 | Diskuse

Jindřich Pilc

Dobrovolnost i ve sčítání lidu

„Nerozumím tomu, proč bych měl sčítání lidu bojkotovat. Nepřipadá mi, že by mě sčítání nějak významně omezovalo.“

23.3.2021 v 11:54 | Karma článku: 23.38 | Přečteno: 758 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Táňa Lišková

Buďto Vám kočka vadí nebo se aury sladí... :)

Že jsou kočky falešné? Ani nápad - jsou prostě své! Vycítí i to, co nevidíme - a pokud se chovají nepříjemně, vždy pro to mají svůj důvod....

14.3.2023 v 15:35 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 385 | Diskuse

Stanislava Boudová

Zasekla se ruční brzda? Žádný problém! Bublinky to jistí!

Česká vás dlouhá cesta. Chcete dojet natankovat, abyste ráno neriskovali, že pumpa bude zavřená! Nastartujete, zařadíte zpátečku a chcete vyjet z garáže! Auto poskočí jako kozlík a nehne se! Zasekla se ruční brzda! Estráda? Bude!

8.3.2023 v 16:55 | Karma článku: 42.43 | Přečteno: 3348 | Diskuse

Táňa Lišková

Dovolená bez kočky...

I když je dovolená skvělá, přesto se člověku po kočičce stýká - to Vám potvrdí každý, který tohle úžasné zvíře má :) Jak jsem se měla bez své kočky v Itálii?

28.2.2023 v 10:46 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 350 | Diskuse

Táňa Lišková

Jak Kolíček chytal myš

I bytová kočka je duší predátor! Napadlo Vás někdy, jak asi myslí? Nahlédněte se mnou do jejího dobrodružství! Bytem se řítí, očima svítí... :)

18.2.2023 v 15:43 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 76 | Diskuse

Helena Herynková

Zahrádka rozzáří i nejmenší balkon

Pro čerstvé rajče nebo bylinky do polévky nemusíte jen do obchodu. Zkuste se inspirovat krásně vyvedenou knihou Vyvýšené záhony na balkoně a vypěstujte si na malém prostoru vlastní bohatou úrodu.

12.2.2023 v 21:06 | Karma článku: 3.84 | Přečteno: 102 | Diskuse
Počet článků 179 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1203

člen Svobodných, strany svobodných občanů

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...